ما را دنبال کنید
Facebook Twitter Instagram Tumblr
دیجیتال مارکتینگ و برندینگ

دیجیتال مارکتینگ و برندینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ و برندینگ یک اصطلاح کلی است که تمام تلاش های بازاریابی دیجیتال را در جهت معرفی برند و افزایش فروش در بر می گیرد. کسب و کارهای اینترنتی از اهرم قدرتمند ابزارهای رایج مثل موتور جستجوی گوگل، شبکه های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی و وبسایت های دیگر جهت سوق دادن مشتریان بالقوه خود به خرید و شناساندن برند خود استفاده میکنند.

استفاده از هر نوع رسانه ای که مربوط به کسب و کارهای دیجیتال است می تواند به دیجیتال مارکتینگ و برندینگ ما کمک کند. مثلا با کمک سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو و به ویژه گوگل مشتریان زیادی را با محصولات و خدمات خود آشنا کنیم. در ادامه بیشتر در مورد ابزارها و روش های دیجیتال مارکتینگ و برندینگ صحبت خواهیم کرد.

دیجیتال مارکتینگ برای چه کسب و کاری مناسب است؟

دیجیتال مارکتینگ فقط محدود به کسب و کارهای آنلاین نمی شود. خیلی از عزیزان گمان می کنند بازاریابی دیجیتال فقط برای کسب و کارهایی است که دارای یک وبسایت هستند. در صورتی که اصلا این طور نیست. اگر بخواهیم در یک کلمه پاسخ این سوال را دهیم که دیجیتال مارکتینگ برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟ باید بگوییم همه کسب و کارها! چون علاوه بر مشاغل آنلاین، خیلی از مشاغل سنتی نیز در حال تلاش برای معرفی محصولات و خدمات خود به مشتریان احتمالی از طریق بازاریابی دیجیتال هستند!

دیجیتال مارکتینگ بازاریابی دیجیتال برندینگابزارهای دیجیتال مارکتینگ و برندینگ

اولین قدم این است که از ابتدایی ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ همانند وب سایت، ایمیل، شبکه های اجتماعی و … برای تحلیل رفتار کاربران و مخاطبان استفاده می شود تا بتوان با کمک روش های بازاریابی دیجیتالی که در زیر معرفی شده، بالقوه ترین مخاطبان را هدف تبلیغات خود قرارداده و بیشترین بازدهی را در جذب مشتری و شناساندن برند، کسب کرد. در ادامه برخی از مهم ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ و برندینگ را به شما معرفی می کنیم.

1. سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو SEO

بدون شک می توانیم بگوییم بهترین ابزار دیجیتال مارکتینگ، سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. چون مخاطب با تصمیم خودش سایت شما را می بیند و انتخاب می کند که از شما خرید کند! از این به بعدش دیگر هنر شماست که با طراحی سایت حرفه ای بتوانید اعتماد وی را جلب کرده و مخاطب را به مشتری تبدیل کنید. هرچقدر طراحی سایت شما حرفه ای تر باشد، نرخ تبدیل بازدید کننده سایت به مشتری بیشتر خواهد شد.

پیشنهاد می کنیم قبل از شروع سئو و بهینه سازی، در طراحی سایت خود تجدید نظر کنید!

روش سئو که خود به بهینه سازی داخلی و خارجی سایت تقسیم می شود با بهینه سازی قالب و کدهای سایت، افزایش سرعت بارگذاری سایت و تولید محتوای سئو به صورت منظم و با کیفیت بالا، سایت را برای موتورهای جستجو بهینه سازی می کنیم تا رتبه آن در گوگل و سایر موتورها بالاتر رود و بیشتر در معرض دید مخاطبان قرار بگیرد.

2. بازاریابی محتوایی (Content Marketing)

احتمالا تا به حال این جمله به گوشتان خورده است که محتوا پادشاه است! این جمله طلایی را که ترجمه Content is the king! می باشد، قاب کنید و به دیوار خود بیاویزید! بازاریابی محتوا پس از سئو، برترین روش دیجیتال مارکتینگ و برندینگ است. تفاوتی هم نمی کند که یک شرکت استارتاپ و نوپا هستید یا یک شرکت بزرگ چند ملیتی، سرمایه بزرگی برای تبلیغات دارید یا نه. در بازاریابی محتوایی با رفع نیاز محاطبانتان، با یک تیر دو نشان می زنید. ابتدا با محتوای رایگان شما نیاز مخاطب برطرف می شود و  بدین سبب علاوه بر شناختن برند شما، به آن اعتماد می کند، سپس در مرحله بعد خواهان محصولات و خدماتی خواهد شد که شما در راستای آن محتوا، ارائه می دهید.

پیشنهاد می کنیم مقاله چگونه استارتاپ خود را راه اندازی کنیم؟ را مطالعه نمایید.

3. بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Marketing)

یکی از تاثیرگذارترین و قدرتمندترین ابزارهای دیجتال مارکتینگ و برندینگ، بازاریابی شبکه های اجتماعی یا Social Marketing می باشد. روندی که در حال حاضر در سرتاسر دنیا، از جمله ایران، شکل گرفته است، استفاده فزاینده و روزافزون از شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک، اینستاگرام، تلگرام، لینکدین، پینترست و … می باشد.

آیا مقدمات تبلیغات آنلاین موفق را می دانید؟

به دلیل اعتماد زیادی که افراد به شبکه های اجتماعی دارند و باورپذیری بیشتر تبلیغات در شبکه های اجتماعی به نسبت رسانه های سنتی (تلویزیون، رادیو، بیلبوردهای تبلیغاتی، تراکت تبلیغاتی و …)، بیشتر برندها در دنیا به سمت راه اندازی کمپین های بازاریابی دیجیتال، بازاریابی ویروسی (Viral Marketing) و بازاریابی چریکی حرکت کرده اند زیرا بیشترین بازدهی تبلیغات را برای هر نوع کسب و کاری به همراه خواهد داشت.