ما را دنبال کنید
Facebook Twitter Instagram Tumblr

طراحی سایت با وردپرس ، راهنمای کامل و گام به گام

طراحی سایت با وردپرس ، راهنمای کامل و گام به گام

پیش از آنکه طراحی سایت با وردپرس را یاد بگیریم، باید ابتدا در مورد دانش برنامه نویسی شما صحبت کنیم. آیا شما با زبان های برنامه نویسی html، css و جاوا آشنایی دارید؟ اگر جوابتان به این سوال بله است که بدون شک می توانید هر سایتی با هر نوع طراحی و هر نوع قابلیت فنی، با وردپرس اجرا و پیاده سازی کنید.

اما اگر هدف شما از مطالعه راهنمای گام به گام طراحی سایت با وردپرس این است که بدون سواد برنامه نویسی به طراحی سایت بپردازید، باید بگوییم که کار سختی در پیش دارید! برخلاف باور عموم که اعتقاد دارد وردپرس یک سیستم طراحی وبسایت ساده است و هر کس بدون حتی یک خط کدنویسی می تواند به کمک آن یک سایت طراحی کند، باید بگوییم که وردپرس قدرتمندترین سیستم مدیریت محتوای دنیاست که به کمک آن می توان هر نوع سایتی با هرنوع طراحی و قابلیت فنی را، اجرا و پیاده سازی کرد. اما برای این که با وردپرس سایت طراحی کنید می بایست ابتدا با زبان های CSS و جاوا و html آشنایی کافی داشته باشید. راهنمایی که در این مطلب می خوانید فارغ از دو حالت ذکر شده، به کمک تمامی افراد می آید و برای شروع حتما به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

تهیه دامنه و هاست برای طراحی سایت با وردپرس

قدم اول برای طراحی سایت با وردپرس، این است که یک نام دامنه مناسب برای سایتمان انتخاب کنیم و برای آن یک هاست یا همان فضای میزبانی مناسب نیز تهیه کنیم. برای این کار می توانید از شرکت های معتبری که در ایران خدمت رسانی می کنند همانند ایران سرور، برتینا، ایران هاست، مروا هاست و … استفاده نمایید.

پس از تهیه دامنه و هاست نوبت به تنظیم dns ها یا همان نیم سرورها می رسد تا دامنه شما به هاست شما متصل گردد. برای این کار می بایست به کمک اطلاعات ورودی که به ایمیل شما ارسال می شود وارد داشبورد دامنه خود شوید و dns های مربوط به هاست خود را در آن وارد نمایید. پس از اینکار معمولا می بایست چند ساعتی صبر کنید تا ارتباط بین دامنه و هاست برقرار شود.

ایجاد دیتابیس در cpanel و دایرکت ادمین

مرحله بعد همانطور که در تیتر هم مشخص شده است، ایجاد یک دیتابیس در پنل cpanel یا دایرکت ادمین هاست شماست. هرکدام از شرکت های ارائه کننده فضای میزبانی وبسایت، یکی از دو مورد بالا را به طور معمول در اختیار شما قرار می دهد. در هر صورت فرقی ندارد و طبق تصاویری که در زیر می بینید، پس از ورود به پنل هاست خود می بایست به کمک بخش mySQL یک دیتابیس جدید بسازید و تمامی اطلاعات آن را در جایی ذخیره کنید تا هنگام نصب وردپرس از اطلاعات آن استفاده کنید.

ایجاد دیتابیس در دایرکت ادمین
ایجاد دیتابیس در دایرکت ادمین
ایجاد دیتابیس در cpanel
ایجاد دیتابیس در cpanel

نصب وردپرس برروی هاست

پس از اینکه یک دتیابیس برروی هاست خود ایجاد کردید و اطلاعاتش را یادداشت کردید، می بایست هسته اصلی وردپرس را دانلود کنید. برای این کار به وبسایت رسمی وردپرس مراجعه کنید و هیچگاه از سایت های دیگر استفاده نکنید. هسته اصلی وردپرس به صورت فایل زیپ شده می باشد که پس از آپلود در هاست خود می بایست آن را extract نمایید.

در مرحله بعد می بایست آدرس سایت خود را در بروزر کلیک کنید تا به صفحه نصب وردپرس متصل شوید. از این به بعد همانند نصب یک برنامه معمولی برروی کامپیوتر، مراحل متداول را پیش ببرید. در یکی از مراحل اطلاعات دیتابیس را که قبلا ذخیره کرده اید، از شما پرسیده می شود که می بایست به دقت آن را وارد نمایید. تبریک می گوییم، شما با موفقیت وردپرس را نصب کرده اید. از این به بعد می بایست با لاگین کردن به پنل وردپرس وارد شوید و به طراحی سایت با وردپرس بپردازید.

در مقالات آموزشی بعدی نحوه نصب قالب های مختلف وردپرس و همچنین نحوه نصب افزونه های وردپرس را به شما آموزش می دهیم.

کامنت بگذارید

Your email address will not be published.Required fields are marked *